Aktivity v okolí

Rekreačné a športové aktivity v okolí Vily Kosodrevina

LETO

Turistika

Vila Kosodrevina má výbornú polohu. Nachádza sa približne 2 min. peši od Jazierok lásky.

Štrbské Pleso je východzím bodom pre viacero turistických trás. Napríklad:
1. Štrbské Pleso – Chata pri Popradskom plese. Ľahká trasa, trvanie cca 1:15 hod.
Trasa je jednoduchá, v pohode ju zvládnu aj malí turisti. Končí pri Chate pri Popradskom plese. Ako už napovedá názov, pri chate sa nachádza Popradské pleso. V blízkosti chaty (asi 10 min.) sa nachádza tzv. „Symbolický cintorín“, ktorý je venovaný obetiam Tatier. Zvláštnosťou sú najmä ručne vyrezávané drevené kríže a kaplnka.
Z Chaty pri Popradskom plese môžete ďalej smerovať na Hincové plesá, na Rysy, do Vyšného Kôprového sedla, na Batizovské plesá, Sliezsky Dom, resp. na zastávku tatranskej električky na Popradské Pleso (cca. 45 min. po asfaltovej ceste).

2. Štrbské Pleso – Mlynická dolina. V tejto doline je veľmi zaujímavý „Vodopád Skok“, ktorý sa nachádza približne 1:15 hod. zo Štrbského Plesa. Ďalej je možné pokračovať Mlynickou dolinou okolo Plesa nad vodopádom Skok až k Capiemu plesu. Tí zdatnejší môžu pokračovať cez Bystrú lávku do Furkotskej doliny a okolo Wahlenbergových plies sa vrátiť späť na Štrbské Pleso (buď lanovkou zo Soliska, alebo peši Furkotskou dolinou).

3. Štrbské Pleso – Jamské pleso – Kriváň. Prechádzka po Jamské pleso nie je náročná, no Kriváň je vhodný pre zdatnejších turistov.

Prechádzky

Štrbské pleso ponúka okrem turistiky aj príjemnú prechádzku okolo jazera Štrbské pleso. Pri jazere je k dispozícií „kyslíková dráha“ s možnosťou cvičenia počas prechádzky.
Spoznajte históriu, unikátnu prírodu – flóru, faunu, osobnosti, ktoré pôsobili na Štrbskom Plese, športové dianie a množstvo ďalších informácií na novom „Náučnom chodníku Štrbské Pleso“. Chodník začína priamo pri Vile Kosodrevina!

Cyklotrasy

Modrá cyklotrasa – zo Štrbského plesa na Popradské pleso sa dostanete jednosmernou horskou trasou č. 10 (6,4 km).
Zoznam cyklotrás vo Vysokých Tatrách nájdete na https://regiontatry.sk/cyklistika/cyklotrasy/

Tatry v pohybe

Športovanie v Tatrách, to nie sú len lyže, sánky a snowboardy. Vo Vysokých Tatrách sa môžete zúčastniť pretekov a podujatí aj v bežeckých disciplínach, Nordic Walking, cyklistike, golfe, skialpinizme či bežeckom lyžovaní. Športové aktivity sú určené pre všetky vekové katégorie a aj ľudí so zdravotným postihnutím. Spojili sme aktívne Tatranské športové kluby a organizácie a vznikol nádherný nový projekt Tatry v pohybe. Projekt Tatry v pohybe ponúka vyše 100 km označeným NW tratí či tratí ostatných obľúbených outdoorových športov. Nájdete tu aj informácie o organizovaných športových podujatiach a pretekoch, kvalitné mapové podklady a jednotný registračný systém na všetky podujatia.

TRATE: http://tatryvpohybe.tatry.sk/sk/tracks

 8 km  402 m  248 m

Okolo Štrbského a Popradského plesa

 7.5 km
Vyšné Hágy – Štrbské Pleso

 5.6 km  429 m  6 m

Tatranská Štrba – Štrbské Pleso

Letné atrakcie

Zabavte sa vo Veveričom lanovom parku – nachádza sa vedľa železničnej stanice. Pozostáva z dvoch druhov tratí – trať mini a trať pre dospelých. Táto je postavená z 25 lanových prekážok umiestnených na stromoch vo výške cca 5 m, je dlhá 320 m.
Počas letnej sezóny je možné člnkovanie na jazere. Tradícia člnkovania v Tatrách má viac ako 130-ročnú históriu. V roku 2008 sa člnkovanie na Štrbskom plese opäť po 25 rokoch obnovilo.
V Areáli Snov k dispozícii aj atrakcie pre deti (trampolíny, autíčka, člnky..).
Pre vyznávačov geocachingu je na Štrbskom Plese schovaných niekoľko kešiek…
Možnosti regenerácie v miestnych wellness centrách, či oddychu v kaviarňach, kolibách i reštauráciách je samozrejmosťou….

Pozrite si aj našu ponuku ubytovania pre skupiny či športové kluby.

ZIMA

Lyžiarske stredisko Štrbské Pleso

Stredisko Štrbské Pleso je najvyššie položené lyžiarske stredisko s dolnou stanicou vo výške až 1400 m.n.m. a najdlhšou lyžiarskou sezónou na Slovensku. Láka vynikajúcimi lyžiarskymi podmienkami so skvelými traťami na slalom, zjazd či bežecké lyžovanie, so službami s najvyšším štandardom. Ľahké a stredne náročné trate s obľubou využívajú rodiny s deťmi a pokročilí lyžiari. Lyžiarom ponúka 9 km zjazdoviek, z toho viac ako 2 km nových zasnežovaných tratí. Jediná nočná lyžovačka vo Vysokých Tatrách je práve na Štrbskom Plese.
Milovníci adrenalínu môžu navštíviť atraktívny snowpark na ľavej strane zjazdovky Interski, kde sa každoročne konajú obľúbené športovo – adrenalínové súťaže.

Bežecké lyžovanie

Najväčším areálom bežeckého lyžovania v Tatrách je Štrbské Pleso. Ponúka bežecké trate na profesionálnej úrovni. Štrbské Pleso bolo dejiskom 19. Svetovej zimnej univerziády a doteraz sú tu usporadúvané preteky profesionálov i amatérov. Bežecké dráhy sú samozrejme otvorené pre širokú verejnosť. Nachádza sa tu viacero okruhov vždy upravených tratí s rôznou obtiažnosťou a celkovou dĺžkou 25 km.

Názov Farba Klasická technika Voľná technika
Mlynická lúka Cross Country Cross aj s lesíkom 1,5km zelená Veľmi dobré Veľmi dobré
Horný štadión pre deti a začiatočníkov 0,5km zelená Veľmi dobré Veľmi dobré
Šprintérska trať 1,6 km červená Veľmi dobré Veľmi dobré
Andelova trať 2,0 km žltá Veľmi dobré Veľmi dobré
Okolo Slepého plesa 2,5 km čierna Veľmi dobré Veľmi dobré
Furkotská dolina 3,3 km modrá Uzavreté
Furkotská dolina 3,75 km modrá Uzavreté
Furkotská dolina 5,0 km modrá Veľmi dobré Veľmi dobré
Furkotská dolina 6,0 km modrá Veľmi dobré Veľmi dobré
Furkotská dolina 7,5km odbočka na križovatke Jamska cesta zelená Veľmi dobré Veľmi dobré
Tatranská Štrba – Lieskovec/Švorcov Kút 4,0km čierna Veľmi dobré Veľmi dobré
Stará cesta Š.Pleso – Tatr. Štrba – 6,0km čierna Veľmi dobré Veľmi dobré
Jamská cesta-úprava turistického chodníka 3,5km zelená Veľmi dobré Veľmi dobré

Sezónne uzávery turistických značkovaných chodníkov

Od 1.11. do 15.6. sú uzatvorené tieto úseky turistických chodníkov v oblasti Štrbského Plesa.
Kriváň od rázcestia pri Jamskom plese – modrá značka
Furkotská dolina od chaty pod Soliskom – modrá značka
Furkotská dolina od rázcestia na magistrále – žltá značka
Mlynická dolina od vodopádu Skok – žltá značka
Mengusovská dolina od rázcestia nad Žabím potokom – modrá značka
Rysy od rázcestia nad Žabím potokom – červená značka
Od 1.1. do 15.6.
Symbolický cintorín pod Ostrvou – žltá značka v oboch smeroch

Odporúčané vysokohorské túry v čase sezónnych uzáverov tatranských dolín
1. Štrbské Pleso (1355 m) – Jamské pleso (1447 m) – Tri studničky (1141 m) – Štrbské Pleso (1355 m)
ZNAČENIE A ČASOVÉ ÚDAJE: Štrbské Pleso – Jamské pleso (červená, 1 h. 15 min.), Jamské pleso – Tri studničky (červená, 1 h.), Tri studničky – Štrbské Pleso (zelená, 1 h. 45 min.)
Prevýšenie: 306 m Spolu čas: 4 hodiny Obtiažnosť: nenáročná

2. Štrbské Pleso (1355 m)-Mlynická dolina-vodopád Skok(1785m) a späť
ZNAČENIE A ČASOVÉ ÚDAJE: Štrbské Pleso – vodopád Skok (žltá, 1 h. 45 min.), späť Skok – Štrbské Pleso (žltá, 1 h. 30 min.)
Prevýšenie: 430 m Spolu čas: 3 hod. 15 min. Obtiažnosť: nenáročná

Klzisko

Na Štrbskom Plese sa nachádza prírodné klzisko – Nové Štrbské pleso.
Stav klziska závisí od poveternostných podmienok.

Skialpinizmus

Skialpinizmus, spojenie vysokohorskej turistiky a lyžovania, patrí vo Vysokých Tatrách k veľmi obľúbeným športom. Pre skialpinistov začiatočníkov sú ideálnym štartom k tomuto športu výlety na upravených zjazdovkách. Tu je však dovolené pohybovať sa vždy maximálne 2 m od pravého okraja zjazdovky.

Vyhradená trasa pre skialpinizmus v oblasti Štrbského Plesa – v Mlynickej doline od vodopádu Skok do Soliskového sedla a tou istou trasou späť, prípadne s prechodom zo sedla na zjazdovku od chaty Solisko,

Do vysokohorského prostredia majú od 15. apríla zákaz vstupu už aj skialpinisti a horolezci. Vysokohorské prostredie Tatier bude uzatvorené až do 15. júna.